top of page

Techniki graficzne – rodzaje

Techniki graficzne można podzielić na trzy podstawowe rodzaje: wypukłe, wklęsłe i płaskie, w obrębie których występują kolejne. I tak druk wypukły dzielimy na: drzeworyt, linoryt, metaloryt, druk wklęsły na: akwafortę, akwatintę, mezzotintę, miedzioryt, natomiast druk płaski na litografię oraz sitodruk. Poniżej znajdziesz krótki opis każdej z tych technik.

Drzeworyt – na kawałek drewna przenosi się rysunek, który następnie ryje się dłutami i rylcami. Po stworzeniu matrycy, miejsca wypukłe pokrywa się farbą i wykonuje odbitki na papierze bądź innym materiale. Dzieli się go na drzeworyt wzdłużny i poprzeczny.

Linoryt – na linoleum wykonuje się rysunek, który następnie wycina się przy pomocy nożyka, dłuta. Później pokrywa się do farbą i odbija na materiale przy pomocy prasy drukarskiej.

Metaloryt – formę drukową wykonuje się z metalu. Następnie pokrywa się ją farbą i sporządza odbitki.

Akwaforta – na miedzianej lub cynkowej płycie wykonuje się rysunek, używając do tego cienkiej igły. Warto dodać, że płyta pokrywana jest kwasoodpornym werniksem akwafortowym, a wgłębienia wytrawiane kwasem azotowym. W dalszej kolejności płytę poddaje się wytrawieniu i zmywa się z niej werniks, którego używa się do przyciemniania wybranych partii. Ostatni etap to pokrycie formy farbą i wykonanie odbitki.

Akwatinta – bardzo podobna technika do akwaforty, z tą różnicą, że trawi się płaszczyzny a nie kreski. Na efekt końcowy ogromny wpływ ma wydłużanie i skracanie czasu trawienia.

Mezzotinta – w tej technice płytę miedzianą poddaje się nasiekaniu i zadraśnięciom. Używa się do tego specjalnych narzędzi np. chwiejki lub ruletki. Ponadto wybrane miejsca wygładza się gładzikiem lub skrobaczem.

Miedzioryt – polega na wykonaniu rysunku stalową igłą w płycie miedzianej, cynkowej lub aluminiowej. Niezmiernie istotne jest to, że powierzchnia musi być idealnie gładka, a wyżłobione kreski bardzo delikatne. Tak przygotowaną formę drukarską pokrywa się farbą, zdejmuje jej nadmiar i odciska rysunek na wilgotnym papierze.

Litografia – formę drukarską przygotowuje się z kamienia litograficznego lub blaszki aluminiowej bądź cynkowej. Do sporządzenia rysunku używa się kredki lub specjalnego tuszu. Gdy obraz zostanie ukończony, formę poddaje się trawieniu kwasem azotowym bądź fosforowym oraz gumą arabską. Następnie na płytę nakłada się farbę i odbija rysunek.

Sitodruk – technika drukarska polegająca na przeciskaniu farby przez tkaninę, która naciągnięta została na ramę, czyli sito. Z pomocą tej techniki wykonuje się druki na papierze lub innych tkaninach.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean
  • Instagram Clean
  • YouTube Clean
  • RSS Clean
bottom of page